Powrót do Stowarzyszenie „Motylek”

Motylek 2016/2017

Od grudnia 2016 r do października 2017 r uczniowie SOSW w Konarzewie realizują projekt dofinansowany przez Fundację Banku Dziecięcych Uśmiechów.

Tytuł projektu : „Turystyka receptą na zdrowie” – rajdy piesze jako forma aktywności i zdobywania doświadczeń przez dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.

 

Głównym celem projektu jest propagowanie zdrowego i aktywnego wypoczynku poprzez upowszechnianie pieszych wędrówek leśnymi szlakami, jako najprostsza forma aktywności ruchowej w każdym wieku. Takie wspólne wyjście jest doskonałą okazją do poznania swoich możliwości, pokonywania słabości i poprawiania kondycji fizycznej.

Projekt ma na celu zaktywizowanie uczniów SOSW w Konarzewie poprzez udział w czterech pieszych rajdach. Rajdy mają się odbyć w czterech porach roku ustaloną trasą do pobliskiego lasu. Chcemy pokazać podopiecznym zmieniającą się leśną szatę roślinną, zapoznać uczniów z odpowiednim zachowaniem w lesie oraz zwrócić uwagę na degradację środowiska naturalnego.

Każde wyjście będzie odbywać się pod innym hasłem promującym zdrowie, ochronę środowiska i tradycje regionu. Na trasie rajdów odbędą się konkursy sprawnościowe dla uczestników (dostosowane do ich możliwości fizycznych) oraz testy dotyczące zagadnień związanych z lasem, ochroną przyrody, życiem zwierząt w ich naturalnym środowisku w związku ze zmieniającymi się porami roku. W projekcie zakładamy udział ok. 30 osób w wieku od 7 do 18 roku życia. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy mają okazję uczestniczyć w ciekawym programie popularyzującym turystykę, krajoznawstwo i zdrowy styl życia jako jedną z atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.

 

3 marca 2017 roku

Dnia 3 marca 2017 roku grupa uczniów z klas: II, IIIa i IIIb przysposabiających do pracy, udali się z wychowawcami: Marleną Puźniak, Genowefą Włoch oraz Moniką Lepiarz – Giezek pociągiem do Poznania na Targi Ogrodnicze Gardenia. Gardenia to targi motywujące, zachwycające i ekscytujące. W kilku halach wystawowych mogliśmy podziwiać pachnące przeróżne odmiany kwiatów, drzew i krzewów, a wystawcy przyciągali licznymi wariacjami nowoczesnych urządzeń i narzędzi. Cała ekspozycja tętniła życiem i kreatywnymi koncepcjami, które wskazywały odwiedzającym, w jakim kierunku powinniśmy podążać tej wiosny planując prace w ogrodzie. Nasi uczniowie (szczególnie chłopcy) byli zachwyceni urządzeniami ogrodniczymi, typu kosiarki, koparki, minitraktory itd., które można było dotknąć, sprawdzić sprzęt od środka i poruszać kierownicą. Nasi podopieczni rozmawiali z wystawcami, pytali o nazwy oraz foldery interesujących ich maszyn. Dziewczyny natomiast oczarowały kolorowe kwiaty dumnie prezentujące się na stanowiskach wystawienniczych. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem prezentowanych nowych gatunków roślin oraz ozdób wiosennych. To była bardzo kolorowa wyprawa !!!

Uczestnicy wyjazdu składają podziękowanie Prezesowi Stowarzyszenia Motylek za wsparcie finansowe przedsięwzięcia oraz pani Kindze Malińskiej za pomoc i zaangażowanie w realizację wyjazdu.

 

29.03. 2017. IV EDYCJA KONFERENCJI

„POROZMAWIAJMY O RÓŻNYCH OBLICZACH AUTYZMU, BO… RAZEM ŁATWIEJ I SKUTECZNIEJ”

 

 

 

IV EDYCJA KONFERENCJI „POROZMAWIAJMY O RÓŻNYCH OBLICZACH AUTYZMU, BO… RAZEM ŁATWIEJ I SKUTECZNIEJ”

 

Organizatorami tegorocznej, wieloetapowej konferencji są członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski przy SOSW im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie. Tegoroczne działania zostały wsparte przez Burmistrza Krotoszyna w ramach realizacji zadania publicznego, projektu – Organizacja działań w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Poza tym wspomogli nas: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krotoszynie, krotoszyńska filia Książnicy Pedagogicznej z Kalisza oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Co i kiedy się działo?

Od 27 marca do 7 kwietnia w holu Galerii Krotoszyńskiej (wystawa) oraz na Rynku (baner) informowano o działaniach związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającym na 2 kwietnia.

29 marca w ośrodku w Konarzewie zaprezentowano „Metodę krakowską jako jedną z możliwości pracy z uczniem ze spektrum autyzmu”. Przedstawione założenia metody krakowskiej oraz osiągane efekty w pracy z dziećmi spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi komentarzami ze strony rodziców i nauczycieli. Po części oficjalnej trwały gorące dyskusje i wymiana zdań.

6 kwietnia 2017 w ZSP nr 2 w Krotoszynie spotkali się na warsztatach nauczyciele i specjaliści z różnych szkół i placówek. Pracowali w ramach tematu: „ Uczeń ze spektrum autyzmu w przedszkolu, szkole, ośrodku wsparcia po zakończeniu edukacji”. Efektem pracy są wnioski dotyczące organizacji miejsca nauki i pracy dla osób ze spektrum autyzmu oraz współpracy z ich rodzicami/prawnymi opiekunami.

7 kwietnia 2017 r. w ośrodku w Konarzewie rodzice uczestniczyli warsztatach kulinarnych prowadzonych przez dietetyczkę, wymienili się przepisami i przygotowali kilka bezglutenowych posiłków.

Frekwencja na każdym z proponowanych spotkań przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zainteresowanie uczestników konferencji i warsztatów wskazuje na zapotrzebowanie podejmowania działań w tym zakresie. Pięknie w nasze działania wpisało się Przedszkole „Maciuś” z Krotoszyna: dzieci uczestniczyły w „niebieskim marszu” na rzecz solidarności
z osobami autystycznymi.

Więcej informacji na stronach internetowych:

https://www.zsp2.krotoszyn.net/

http://konarzew.edu.o12.pl/

http://www.p7.krotoszyn.pl/

 

W ramach projektu : „Turystyka receptą na zdrowie” – rajdy piesze jako forma aktywności i zdobywania doświadczeń przez dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, dofinansowanego przez Fundację BDU, odbył się kolejny letni rajd. Głównym celem było propagowanie zdrowego wypoczynku poprzez upowszechnianie pieszych wędrówek. Wspólne wyjście było doskonałą okazją do poznania swoich możliwości, pokonywania słabości i poprawiania kondycji fizycznej oraz przyczyniło się do obserwowania przyrody wraz ze zmieniającymi się porami roku. Na zakończenie rajdu odbył się konkurs wiedzy ekologicznej, konkurs plastyczny i rozdanie nagród wszystkim uczestnikom projektu.

Permalink do tego artykułu: http://konarzew.edu.o12.pl/stowarzyszenie-motylek/motylek-20162017/