Motylek 2018/2019

Motylek 2018/2019

 

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

NA KROTOSZYŃSKIM RYNKU

8 – 9 grudnia 2018 r.

Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie zaprezentowali na rynku w Krotoszynie piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne oraz pyszne, słodkie wypieki. Prace wykonane zostały przez uczniów naszego ośrodka pod nadzorem i przy pomocy nauczycieli. Pomimo jesiennej aury, atmosfera była ciepła i świąteczna.

Dziękujemy za zaproszenie szefowej Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

ZŁOTA SOBOTA I ZŁOTA NIEDZIELA

Z LIONS CLUB

15 – 16 GRUDNIA 2018

Świąteczne ozdoby oraz pyszne, słodkie wypieki z SOSW w Konarzewie po raz kolejny zagościły na krotoszyńskim rynku. Dziękujemy wszystkim, którzy zainteresowali się naszym stoiskiem, a tym samym wsparli działania na rzecz uczniów naszego ośrodka.

Składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie i miłą, przedświąteczną atmosferę.

RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!

Do zobaczenia za rok.

 

JARMARK WIELKANOCNY

NA KROTOSZYŃSKIM RYNKU

14 KWIETNIA 2019 r.

 Kolejny raz, w wiosennym czasie członkowie Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie zaprezentowali piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne oraz pyszne, słodkie wypieki, na rynku w Krotoszynie.
         Prace wykonane zostały przez uczniów naszego ośrodka pod nadzorem i przy pomocy nauczycieli oraz wychowawców.
Zainteresowanie naszym stoiskiem było spore – każda złotówka zostanie wykorzystana na potrzeby naszych uczniów. 
         Dziękujemy za zaproszenie szefowej Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

                                                                  WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

 

 

W dniach od 21 do 24 maja 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Było to możliwe dzięki Fundacji Lotto, która dofinansowała w kwocie 5000 zł. projekt  pt. „Wyjazdowe warsztaty kulturoterapii”
Do stolicy dojechaliśmy pociągiem intercity. W Warszawie zwiedliśmy, m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Starówkę, Zamek wraz z Królewskimi Ogrodami, a także Pałac Kultury i Nauki.
Podziwialiśmy wystawę „Fascynujący świat pająków i skorpionów”, gdzie pośród ponad 40 żywych okazów prezentowanych na wystawie można było zobaczyć czarną wdowę, skorpiona cesarskiego oraz największego pająka świata – goliata olbrzymiego. Byliśmy także w Multikinie, gdzie relaksowaliśmy się oglądając film  pt. „Kraina cudów”. Mieliśmy okazję podziwiać szkielety dinozaurów w Muzeum Ewolucji. Odwiedziliśmy również Muzeum Figur Stalowych. Rzeźby Galerii Figur Stalowych to unikalne, ręcznie wykonane ze stalowego złomu dzieła. Powstają z tysięcy elementów pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te niezwykłe eksponaty, poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. I rzeczywiście… efekt jest zdumiewający! Figury są jedyne w swoim rodzaju, wykonane z niesamowitą precyzją, która zaskakuje i dostarcza niezapomnianych wrażeń wszystkim zwiedzającym.

Byliśmy także w krainie baśni i bajek. Przekraczając drzwi szafy, trafiliśmy do Muzeum Domków dla Lalek, gdzie znajdują się jedne z piękniejszych zbiorów tychże unikatowych, zabawkowych domków. Dodatkowo znajduje się tam również kolekcja sakralnych zabawek, a więc zdecydowanie jest co podziwiać, zarówno dla małych, jak i dużych miłośników zabawek.

 

Uczestnicy projektu składają serdeczne podziękowanie Fundacji Lotto za okazane wsparcie.

 

 

Motylek 2017/2018

V EDYCJA KONFERENCJI „POROZMAWIAJMY O RÓŻNYCH OBLICZACH AUTYZMU, BO… RAZEM ŁATWIEJ I SKUTECZNIEJ”

Organizatorami tegorocznej konferencji byli ponownie członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie. Wsparcia udzieliła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krotoszynie.  

Tegoroczne działania zostały dofinansowane przez Burmistrza Krotoszyna w ramach realizacji zadania publicznego, projektu – Organizacja działań w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Co i kiedy się działo?

Od 4 do 20 kwietnia w holu Galerii Krotoszyńskiej (wystawa) oraz na Rynku (baner) informowano o działaniach związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym czasie można było skorzystać z indywidualnej porady udzielanej przez psycholożki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie .

10 kwietnia w ZSP nr 2 w Krotoszynie a 11 kwietnia w ośrodku w Konarzewie spotkali się rodzice a także nauczyciele i specjaliści z różnych szkół i placówek. Wzięli udział w warsztatach pt. Otwarta przestrzeń edukacyjnych doświadczeń (Krotoszyn) oraz Sytuacje trudne i sposoby radzenia sobie z nimi – analiza przypadków ( Konarzew). Była to również okazja do zapoznania się z ofertą Biblioteki Pedagogicznej w Krotoszynie z zakresu omawianej tematyki.

Pani Agnieszkę Magdar – trenerka z wieloletnim doświadczeniem,  rozpoczynając warsztaty w Krotoszynie, podkreśliła, że w procesie uczenia się nic nie zastąpi doświadczeń, które można pozyskać jedynie poprzez działanie i rozmowę z drugim człowiekiem. Zarządzanie emocjami w trudnych sytuacjach, postrzeganie problemów z różnych perspektyw i rozwiązywanie ich, szukanie sposobów radzenia sobie ze spadkiem motywacji- to najważniejsze treści spotkania.

Z kolei w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie konferencja jak co roku zgromadziła wielu rodziców, nauczycieli, terapeutów, którzy zgodnie z hasłem konferencji …bo…razem łatwiej i skuteczniej chcieli posłuchać terapeutów pracujących z dziećmi z autyzmem, wymienić doświadczenia, zadać pytania w celu uskutecznienia procesu terapeutycznego dzieci, młodzieży, na których im bardzo zależy.

Warsztaty rozpoczęły się od wypuszczenia w niebo niebieskich balonów jako symbolu naszej łączności z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Następnie terapeutki z Centrum Terapii Tęcza w Odolanowie: Alina Bolach, Joanna Bolach, Natalia Niziołek oraz Dominika Wawrzyniak poprowadziły dalszą część spotkania. Pani Alina Bolach wprowadziła nas w podejmowany w tym roku temat „Sytuacje trudne i sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi – analiza przypadków.” To jedna z propozycji rodziców, bo to ich trzeba pytać, o czym warto porozmawiać. Tej części warsztatowej prowadzonej w dwóch grupach towarzyszyło wiele emocji i pozytywnej energii, tym bardziej, że trudne zachowania nie są tylko kłopotem rodziców i terapeutów, ale przede wszystkim są trudnością, z którą zmagają się dzieci i młodzież z autyzmem, często wyrażając w ten sposób siebie, ponieważ nie potrafią inaczej.

Oba warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi komentarzami ze strony rodziców i nauczycieli. Po części oficjalnej długo trwały gorące dyskusje. Frekwencja na każdym z proponowanych spotkań przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zainteresowanie uczestników konferencji i warsztatów wskazuje na zapotrzebowanie podejmowania działań w tym zakresie.

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

https://www.zsp2.krotoszyn.net/

http://konarzew.edu.o12.pl/

http://www.p7.krotoszyn.pl/

 

 

 

                    

Od grudnia 2016 r do 31 października 2017 r uczniowie SOSW w Konarzewie realizowali projekt dofinansowany przez Fundację Banku Dziecięcych Uśmiechów.

Tytuł projektu : „Turystyka receptą na zdrowie” – rajdy piesze jako forma aktywności i zdobywania doświadczeń przez dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.

Głównym celem projektu było propagowanie zdrowego i aktywnego wypoczynku poprzez upowszechnianie pieszych wędrówek leśnymi szlakami, jako najprostszej formy aktywności ruchowej w każdym wieku.

 Takie wspólne wyjścia były doskonałą okazją do poznania swoich możliwości, pokonywania słabości i poprawiania kondycji fizycznej.

Projekt miał na celu zaktywizowanie 30 uczniów SOSW w Konarzewie poprzez udział w czterech pieszych rajdach. Rajdy odbywały się w czterech kolejnych porach roku ustaloną trasą do pobliskiego lasu.

Chcieliśmy pokazać naszym podopiecznym zmieniającą się leśną szatę roślinną, zapoznać uczniów z odpowiednim zachowaniem w lesie oraz zwrócić uwagę na degradację środowiska naturalnego.

Każde wyjście odbywały się pod innym hasłem promującym zdrowie, ochronę środowiska i tradycje regionu. Na trasie rajdów odbyły się konkursy sprawnościowe dla uczestników (dostosowane do ich możliwości fizycznych) oraz testy dotyczące zagadnień związanych z lasem, ochroną przyrody, życiem zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w ciekawym programie popularyzującym turystykę, krajoznawstwo i zdrowy styl życia jako jedną z atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.

Pierwszy rajd zimowy odbędzie się w grudniu pod hasłem: „Zimowy stół dla leśnych zwierząt” .

Celem rajdu było zwrócenie uwagi uczestnikom na konieczność dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Podczas wyjścia zorganizowane zostały tematyczne konkurencje sprawnościowe z wykorzystaniem posiadanego sprzętu sportowego. Na zakończenie rajdu każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział w rajdzie.

                                                      

Drugi rajd wiosenny „Szukanie wiosny” zorganizowaliśmy w marcu. Jego  celem było poznanie walorów krajoznawczych okolicy, uprawiania turystyki oraz ochrona przyrody. Podczas wyjścia zorganizowane zostały tematyczne konkurencje m.in. znalezienie oznak wiosny, a wcześniej wykonanie kukły marzanny.

                                                                               

           

Trzeci rajd letni odbył się w czerwcu pod hasłem: „Smacznie ,zdrowo, kolorowo”. Celem rajdu było promowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień. Pierwszym zadaniem był konkurs rysunkowo-wycinankowy, następnie rozwiązywanie zagadek i rebusów, slalomy sprawnościowe oraz konkurs piosenki turystycznej.

   

 

              

 

Czwarty  rajd jesienny „Święto pieczonego ziemniaka” zorganizowaliśmy w październiku. Celem rajdu była integracja naszych podopiecznych z wolontariuszami ze szkoły w Ostrowie Wlkp. Wdział w meczu i wspólna zabawa stała się świetną okazją na ukazanie atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Uczestnicy poznali historię uprawy ziemniaka oraz tradycję ich pieczenia. Podczas wyjścia zorganizowane zostały tematyczne konkurencje sprawnościowe.

 

 

 

   

Ostatnim etapem realizacji naszego projektu było podsumowanie wszystkich podejmowanych działań w ramach realizacji projektu oraz rozdanie dyplomów uczestnikom projektu.

  

 

   

Patriotyzm Jutra

Program realizowany przez

Muzeum Historii Polski w Warszawie

 

Sprawozdanie z realizacji projektu dofinansowanego ze środków finansowych Muzeum Historii Polski  w Warszawie ramach projektu Patriotyzm Jutra

„My także chcemy dotknąć historii – śladami Bursztynowego Szlaku”.

 Realizację projektu rozpoczęliśmy 21.08.2017r.

6 września przeprowadzone zostało spotkanie organizacyjne dla uczniów najbardziej zainteresowanych historią Bursztynowego Szlaku i zaangażowanych w prace nad realizacją projektu.

19 września wyruszyliśmy pociągiem z Krotoszyna do Sopotu.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu w pensjonacie udaliśmy się na obiad.

Po posiłku rozpoczęliśmy zwiedzanie Sopotu. Pierwszym punktem naszej wizyty był spacer po molo i Parku Zdrojowym.

  

Ponieważ pogoda była wymarzona przeprowadziliśmy na plaży grę terenową czyli podchody.

Agnieszka odczytała znaleziony list. Naszym zadaniem było zrobienie zamku z piasku.

Jak widać zadanie zostało wykonane!!! Uczestnicy z dumą podziwiali na swoje dzieło.

Podczas gry dołączył do naszej ekipy jeszcze jeden uczestnik.

Zmęczeni udaliśmy się do swoich pokoi w pensjonacie- Kamienica Ogrodowa

Każdego dnia panie przygotowywały dla wszystkich śniadania i kolacje.

Oprócz tego zajadaliśmy się pizzą, lodami i innymi pysznościami.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Gdynię. Spacerowaliśmy Skwerem Kościuszki, robiliśmy zakupy i zdjęcia.

Byliśmy gośćmi na Okręcie Wojennym „Błyskawica” oraz na trzymasztowym żaglowcu „Dar Pomorza”

Mieliśmy okazję obejrzeć w kinie film familijny pt. „Tarapaty”.

W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Gdańsk. Byliśmy z wizyta u Neptuna oraz w Dworze Artusa.

Następnie zwiedziliśmy Żuraw Gdański, Dom Ubhagena, Muzeum Bursztynu, kościół Mariacki oraz główny Ratusz Miasta Gdańska.

Na koniec naszego pobytu w Trójmieście odwiedziliśmy starych znajomych w Muzeum Figur Woskowych.

 

 

 

 

 

 

 

W ostatnim dniu pobytu odbył się konkurs z nagrodami dotyczący Bursztynowego Szlaku oraz zdobytych informacji na temat Trójmiasta.

Z żalem żegnaliśmy Sopot i wracaliśmy do Krotoszyna.

25 października odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody za udział w projekcie.

Bardzo dziękujemy Muzeum Historii Polski (programowi Patriotyzm Jutra) oraz Stowarzyszeniu Motylek za sfinansowanie naszych działań projektowych.

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY NA KROTOSZYŃSKIM RYNKU
3.12.2017.

Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie zaprezentowali piękne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne na rynku w Krotoszynie. Prace wykonane zostały przez uczniów naszego Ośrodka pod nadzorem i przy pomocy nauczycieli.

Dziękujemy szefowej Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw za zaproszenie.

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

 

 

W dniach od 21 do 24 maja 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Było to możliwe dzięki Fundacji Lotto, która dofinansowała w kwocie 5000 zł. projekt  pt. „Wyjazdowe warsztaty kulturoterapii”
Do stolicy dojechaliśmy pociągiem intercity. W Warszawie zwiedliśmy, m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Starówkę, Zamek wraz z Królewskimi Ogrodami, a także Pałac Kultury i Nauki.
Podziwialiśmy wystawę „Fascynujący świat pająków i skorpionów”, gdzie pośród ponad 40 żywych okazów prezentowanych na wystawie można było zobaczyć czarną wdowę, skorpiona cesarskiego oraz największego pająka świata – goliata olbrzymiego. Byliśmy także w Multikinie, gdzie relaksowaliśmy się oglądając film  pt. „Kraina cudów”. Mieliśmy okazję podziwiać szkielety dinozaurów w Muzeum Ewolucji.
Odwiedziliśmy również Muzeum Figur Stalowych. Rzeźby Galerii Figur Stalowych to unikalne, ręcznie wykonane ze stalowego złomu dzieła. Powstają z tysięcy elementów pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te niezwykłe eksponaty, poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. I rzeczywiście… efekt jest zdumiewający! Figury są jedyne w swoim rodzaju, wykonane z niesamowitą precyzją, która zaskakuje i dostarcza niezapomnianych wrażeń wszystkim zwiedzającym.
Byliśmy także w krainie baśni i bajek. Przekraczając drzwi szafy, trafiliśmy do Muzeum Domków dla Lalek, gdzie znajdują się jedne z piękniejszych zbiorów tychże unikatowych, zabawkowych domków. Dodatkowo znajduje się tam również kolekcja sakralnych zabawek, a więc zdecydowanie jest co podziwiać, zarówno dla małych, jak i  dużych miłośników zabawek.

 

Uczestnicy projektu składają serdeczne podziękowanie Fundacji Lotto za okazane wsparcie.

 

Permalink do tego artykułu: http://konarzew.edu.o12.pl/motylek-20172018/